: Мәтіннің мазмұнын ұғындыру, ой өрісін, шығармашылық қабілетін дамыту. Мәтіндегі үлгі боларлық сөз тіркесін аңғара біліп, жадында сақтауға, жақсы қасиеттер мен өмірдің басқа қырларын да санаға сіңірудің алғашқы нышандарын ұғындыру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ, БжС технологиясы, Ауызша сабақ – 1 картасы.
Сабақ оқудың макро құрылымы |
Технологиялық картаның жұмыс тәртібі |
Түсініктеме |
Ұйымдастыру кезеңі. Мотивация. Бұл картада оқушылардың сабақты құруға қатыса алатын мүмкіндіктері бар. |
Мотивация. Сабақтың міндетін түсіндіру. Психологиялық жаттығу. Құрбыласпыз, Тұрғыласпыз, Бесеуміз де – сыныптаспыз. Күніндейміз, Күлімдейміз. Бір бақшаның гүліндейміз. Таланттымыз, Қанаттымыз. Жақсы оқимыз сабақты біз. Біз қыздармыз, Үлгіліміз. Бос өтпейді бір күніміз. Еңбекшілміз, Өрнекшіміз. Шебер қолмыз, Құрбыласпыз, Тұрғыласпыз. Тату-тәтті сыныптаспыз. |
Карта бойынша жұмыс жасау ретін түсіндіру |
1 кезең. Оқушылардың субъектілік тәжірибесін өзектендіру |
Өткен сабақ тақырыбы бойынша қарама-қарсы сұрақ қою. 1. Өсер кіммен әңгімелесіп отыр? 2. Балықты баласы қалай аулаған? 3. Бала қалай еңбектенді? 4. Маңдай тері неге көп ақты? 5. Жайық өзені содан қалай аталыпты? 6. Ақжайық қандай өзен? |
Бірінші белгі. Барлық оқушылар-дың нәтижелері бойынша +, - қойылады |
|
Сабақтың басында жаңа тақырыптың мазмұны түсіндіріледі. Оқушылар жаңа терминдермен және түсініктермен таныстырылады. |
|
2 кезең. Қабылдауды ұйымдастыру |
Тірек сөздер: жұт, киік, аңкөс, тобыр, болдыру, қанағат, ел басына күн туу. Мұғалім рұқсатымен тірек сөздер дәптерге жазылады. |
7 сөзге 30 с уақыт беріледі. Екінші белгі. Барлық оқушылар-дың нәтижелері бойынша +, - қойылады |
|
Мәтінді іштей оқу. |
10 минут уақыт беріледі. |
3 кезең. Ұғынуды ұйымдастыру. Түсінудің алғашқы тексерілуі. |
Қарама-қарсы сұрақтар: 1. Ертеде бір жылы не болыпты? 2. Қария жігіттерге қандай сұрақ қойды? 3. Жгіттер қарияға не деп жауап берді? 4. Қария жігіттерге қандай бата береді? 5. Шаршаған киіктердің соңынан келе жатқан жігіт неге тап болды? 6. Екі жігіт далада күні бойы не істейді? |
Үшінші белгі. Барлық оқушылар-дың нәтижелері бойынша +, - қойылады |
4 кезең. Алғашқы бекітуді ұйымдастыру |
Сын тұрғысынан сұрау: 1. Ертеде бір жылы қатты жұт болыпты. + 2. Сол жылы бір елдің малы түгел аман қалыпты. – 3. Бір қашса, кешке дейін тоқтамайтын киікті қайыру да оңай. – 4. Екі жігіт далада күні бойы киік қуады. + 5. Шаршаған әрі ыстықтан шөлдеген аз киік көп ұзамай мол суға жетеді. + 6. Іштері айналғанша су ішіп, сол жерден кетіп қалды. – |
Төртінші белгі. Барлық оқушылар-дың нәтижелері бойынша +, - қойылады |
5 кезең. Талдау. |
Тақырыптық сөздік қор жүргізіледі. Тақырып бойынша эссе жазу. |
5 минут уақыт беріледі. Бесінші белгі. Барлық оқушылар-дың нәтижелері бойынша +, - қойылады |
Рефлексия. |
Сыныптың тақырыпты меңгеру деңгейі анықталады. |
|
|
|
Сапа нормативі: оқушылар-дың 63%-ы 5 ұпайдан алуы тиіс. |
Үй тапсырмасы |
4 белгіден кем алған оқушылар үйге тапсырма алады. |
|
Сабақтың тақырыбы: Қанағат – қарын тойғызар.
Сабақтың мақсаты: Мәтіннің мазмұнын ұғындыру, ой өрісін, шығармашылық қабілетін дамыту. Мәтіндегі үлгі боларлық сөз тіркесін аңғара біліп, жадында сақтауға, жақсы қасиеттер мен өмірдің басқа қырларын да санаға сіңірудің алғашқы нышандарын ұғындыру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ, БжС технологиясы, Ауызша сабақ – 1 картасы.
Сабақ оқудың макро құрылымы |
Технологиялық картаның жұмыс тәртібі |
Түсініктеме |
Ұйымдастыру кезеңі. Мотивация. Бұл картада оқушылардың сабақты құруға қатыса алатын мүмкіндіктері бар. |
Мотивация. Сабақтың міндетін түсіндіру. Психологиялық жаттығу. Құрбыласпыз, Тұрғыласпыз, Бесеуміз де – сыныптаспыз. Күніндейміз, Күлімдейміз. Бір бақшаның гүліндейміз. Таланттымыз, Қанаттымыз. Жақсы оқимыз сабақты біз. Біз қыздармыз, Үлгіліміз. Бос өтпейді бір күніміз. Еңбекшілміз, Өрнекшіміз. Шебер қолмыз, Құрбыласпыз, Тұрғыласпыз. Тату-тәтті сыныптаспыз. |
Карта бойынша жұмыс жасау ретін түсіндіру |
1 кезең. Оқушылардың субъектілік тәжірибесін өзектендіру |
Өткен сабақ тақырыбы бойынша қарама-қарсы сұрақ қою. 1. Өсер кіммен әңгімелесіп отыр? Өсер әкесімен әңгімелесіп отыр. 2. Балықты баласы қалай аулаған? Балықты кішкентай қайығына мініп аулаған. 3. Бала қалай еңбектенді? Бала тынбай еңбек етеді. 4. Маңдай тері неге көп ақты? Көп еңбектің арқасында. 5. Жайық өзені содан қалай аталыпты? Содан бері Жайық өзені Ақжайық аталыпты. 6. Ақжайық қандай өзен? Ақжайық – ағысты өзен. |
Бірінші белгі. Барлық оқушылар-дың нәтижелері бойынша +, - қойылады |
|
Сабақтың басында жаңа тақырыптың мазмұны түсіндіріледі. Оқушылар жаңа терминдермен және түсініктермен таныстырылады. |
|
2 кезең. Қабылдауды ұйымдастыру |
Тірек сөздер: жұт, киік, аңкөс, тобыр, болдыру, қанағат, ел басына күн туу. Мұғалім рұқсатымен тірек сөздер дәптерге жазылады. |
7 сөзге 30 с уақыт беріледі. Екінші белгі. Барлық оқушылар-дың нәтижелері бойынша +, - қойылады |
|
Мәтінді іштей оқу. |
10 минут уақыт беріледі. |
3 кезең. Ұғынуды ұйымдастыру. Түсінудің алғашқы тексерілуі. |
Қарама-қарсы сұрақтар: 1. Ертеде бір жылы не болыпты? Ертеде бір жылы қатты жұт болыпты. 2. Қария жігіттерге қандай сұрақ қойды? Елді қайтсек сақтаймыз? – дейді. 3. Жгіттер қарияға не деп жауап берді? – Ел жұтаса, Жер-ана – кең дала бар ғой. Біз қанша ашықсақ та аттарымызды соймап едік. Екеуіміз даладан киік аулап қайтайық, – дейді жігіттер. 4. Қария жігіттерге қандай бата береді? Тек киікті көп аулаймын деп әуре болмай, барға қанағат қылып, тез қайтыңдар. Елге азғана күндік тіске басар азық болса, егін де пісіп қалар, – деп, батасын береді. 5. Шаршаған киіктердің соңынан келе жатқан жігіт неге тап болды? Соңынан келген аңшы жігіт жатқан киіктерді оңай-ақ олжа қылады. 6. Екі жігіт далада күні бойы не істейді? Екі жігіт далада күні бойы киік қуады. |
Үшінші белгі. Барлық оқушылар-дың нәтижелері бойынша +, - қойылады |
4 кезең. Алғашқы бекітуді ұйымдастыру |
Сын тұрғысынан сұрау: 1. Ертеде бір жылы қатты жұт болыпты. + Әрине, келісемін. 2. Сол жылы бір елдің малы түгел аман қалыпты. – Мүмкін емес. 3. Бір қашса, кешке дейін тоқтамайтын киікті қайыру да оңай. – Мүмкін емес. 4. Екі жігіт далада күні бойы киік қуады. + Әрине, келісемін. 5. Шаршаған әрі ыстықтан шөлдеген аз киік көп ұзамай мол суға жетеді. + Әрине, келісемін. 6. Іштері айналғанша су ішіп, сол жерден кетіп қалды. – Мүмкін емес. |
Төртінші белгі. Барлық оқушылар-дың нәтижелері бойынша +, - қойылады |
5 кезең. Талдау. |
Тақырыптық сөздік қор жүргізіледі. Тақырып бойынша эссе жазу. |
5 минут уақыт беріледі. Бесінші белгі. Барлық оқушылар-дың нәтижелері бойынша +, - қойылады |
Рефлексия. |
Сыныптың тақырыпты меңгеру деңгейі анықталады. |
|
|
|
Сапа нормативі: оқушылар-дың 63%-ы 5 ұпайдан алуы тиіс. |
Үй тапсырмасы |
4 белгіден кем алған оқушылар үйге тапсырма алады. |
|
Посмотреть новость на сайте учреждения